Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940172
Phoenix Contact 1940172
| Part Number: | Phoenix Contact 1940172 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940172 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Push-In 3.5mm 16AWG 160V 8A 10 Position | Phoenix Contact 1940172 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940172 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Push-In 3.5mm 16AWG 160V 8A 10 Position | Phoenix Contact 1940172
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 20.8 mm |
| Length | 12.4 mm |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Width | 45.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1940172
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the connector?
What is the color of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.