Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940127
Phoenix Contact 1940127
| Part Number: | Phoenix Contact 1940127 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940127 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 3.5mm pitch Pl ug 26-16AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940127 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 3.5mm pitch Pl ug 26-16AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 101.999997 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 20.8 mm |
| Length | 12.4 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 27.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1940127
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
