Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940088
Phoenix Contact 1940088
| Part Number: | Phoenix Contact 1940088 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940088 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 20 Pos 3.5mm pitch P lug 26-16AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940088 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 20 Pos 3.5mm pitch P lug 26-16AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Weight | 600.102706 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Positions Per Level | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 12.4 mm |
| Length | 70.9 mm |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Width | 20.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1940088
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specification?
What is the color of the product?
What is the current rating and voltage rating of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.