Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940046
Phoenix Contact 1940046
| Part Number: | Phoenix Contact 1940046 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940046 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 3.5mm pitch P lug 26-16AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1940046 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 3.5mm pitch P lug 26-16AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 13.589996 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 20.8 mm |
| Length | 12.4 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 56.9 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1940046
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch size of the terminal blocks?
What is the maximum current rating of the terminal blocks?
How many positions does each terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
