Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1939918
Phoenix Contact 1939918
| Part Number: | Phoenix Contact 1939918 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1939918 |
| Qty Available: | |
| Description: | Barrier Strip Terminal Block, 8A, 1.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1939918 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Barrier Strip Terminal Block, 8A, 1.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Weight | 101.999997 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 12.4 mm |
| Height | 12.4 mm |
| Length | 7.9 mm |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Width | 20.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1939918
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the technical specifications of the product?
Who is the manufacturer of the product?
Are there any alternative part numbers or brand names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
