Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1939772
Phoenix Contact 1939772
| Part Number: | Phoenix Contact 1939772 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1939772 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 7.62mm pitch P lug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1939772 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 7.62mm pitch P lug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 10.760005 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1939772
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description for Phoenix Contact 1939772?
What is the current rating of Phoenix Contact 1939772?
What is the voltage rating of Phoenix Contact 1939772?
What is the housing material of Phoenix Contact 1939772?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.