Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1938948
Phoenix Contact 1938948
| Part Number: | Phoenix Contact 1938948 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1938948 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1938948 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 3.920002 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 22 mm |
| Length | 11.72 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 32 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1938948
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the pitch of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.