Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1937677
Phoenix Contact 1937677
| Part Number: | Phoenix Contact 1937677 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1937677 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn, TermBlk, PCB, Header, SnglLvl, Sldr, 9Pole, 3.5mmPitch, COMBICON | Phoenix Contact 1937677 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1937677 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn, TermBlk, PCB, Header, SnglLvl, Sldr, 9Pole, 3.5mmPitch, COMBICON | Phoenix Contact 1937677
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 3.660008 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 9 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1937677
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.