Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1937389
Phoenix Contact 1937389
| Part Number: | Phoenix Contact 1937389 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1937389 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Wire to Board HDR 9 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1937389 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Wire to Board HDR 9 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.890007 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1937389
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the connector?
What is the weight of the connector?
What is the plating material used for the contacts?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.