Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1936157
Phoenix Contact 1936157
| Part Number: | Phoenix Contact 1936157 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1936157 |
| Qty Available: | |
| Description: | Strip Terminal Block, 12A, 1 Row(S), 1 Deck(S) |Phoenix Contact 1936157 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1936157 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Strip Terminal Block, 12A, 1 Row(S), 1 Deck(S) |Phoenix Contact 1936157
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 6.279986 g |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1936157
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.