Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1935860
Phoenix Contact 1935860
| Part Number: | Phoenix Contact 1935860 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1935860 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Screw 5mm 12AWG 400V 32A 11 Position COMBICON PT Series | Phoenix Contact 1935860 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1935860 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Screw 5mm 12AWG 400V 32A 11 Position COMBICON PT Series | Phoenix Contact 1935860
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 13.100003 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 32 A |
| Max Current Rating | 32 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 11 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 9 mm |
| Height | 13.5 mm |
| Length | 9 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1935860
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the current rating and voltage rating of the terminal?
What is the color and housing material of the terminal?
What is the pitch and number of positions of the terminal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

