Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1934502
Phoenix Contact 1934502
| Part Number: | Phoenix Contact 1934502 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1934502 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks FKDSA 7.62-BK |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1934502 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks FKDSA 7.62-BK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.979988 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 17.5 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1934502
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the housing material of the terminal blocks?
What is the pitch of the terminal blocks?
What is the maximum current rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.