Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1933257
Phoenix Contact 1933257
| Part Number: | Phoenix Contact 1933257 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1933257 |
| Qty Available: | |
| Description: | Strip Terminal Block, 12A, 1.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1933257 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Strip Terminal Block, 12A, 1.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.510009 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Depth | 2.8 mm |
| Length | 45 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 2.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1933257
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1933257?
What are the technical specifications of Phoenix Contact 1933257?
What are the distributor links for Phoenix Contact 1933257?
Where can I find the datasheet for Phoenix Contact 1933257?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



