Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932601
Phoenix Contact 1932601
| Part Number: | Phoenix Contact 1932601 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932601 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block 4 POS 15mm Solder ST Thru-Hole 125A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932601 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block 4 POS 15mm Solder ST Thru-Hole 125A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 85.048569 g |
| Current | 115 A |
| Current Rating | 125 A |
| Max Current Rating | 125 A |
| Max Supply Voltage | 1 kV |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 31 mm |
| Height | 43.5 mm |
| Length | 60 mm |
| Pitch | 15.0114 mm |
| Stripping Length | 18 mm |
| Width | 60 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 2 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1932601
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What is the weight of the terminal block?
What is the maximum supply voltage for the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
