Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932588
Phoenix Contact 1932588
| Part Number: | Phoenix Contact 1932588 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932588 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 2 POS 15mm Solder ST Thru-Hole 125A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932588 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 2 POS 15mm Solder ST Thru-Hole 125A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Weight | 42.990011 g |
| Ambient Temperature Range High | 100 °C |
| Current | 115 A |
| Current Rating | 125 A |
| Max Current Rating | 125 A |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1 kV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Test Voltage | 8 kV |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 31 mm |
| Height | 39 mm |
| Length | 30 mm |
| Pitch | 15 mm |
| Stripping Length | 18 mm |
| Width | 43.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 2 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1932588
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the pitch size of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the insulation material used in the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




