Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932575
Phoenix Contact 1932575
| Part Number: | Phoenix Contact 1932575 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932575 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 1 POS Solder Thru-Hole 125A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932575 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 1 POS Solder Thru-Hole 125A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 22.900008 g |
| Current | 115 A |
| Current Rating | 125 A |
| Max Current Rating | 125 A |
| Max Supply Voltage | 1 kV |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 31 mm |
| Length | 30 mm |
| Pitch | 15 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 2 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1932575
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the housing material and color of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
Are there any alternative products similar to this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

