Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932342
Phoenix Contact 1932342
| Part Number: | Phoenix Contact 1932342 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932342 |
| Qty Available: | |
| Description: | Printed circuit terminal block, nominal current: 24 A, rated voltage: 250 V, pitch: 5.08 mm, no. of positions: |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1932342 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Printed circuit terminal block, nominal current: 24 A, rated voltage: 250 V, pitch: 5.08 mm, no. of positions:
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 6.620011 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1932342
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's nominal current?
What is the product's rated voltage?
What is the product's pitch?
How many positions does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
