Connectors > Phoenix-Contact-1931194
Phoenix Contact 1931194
| Part Number: | Phoenix Contact 1931194 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1931194 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Screw 5mm 12AWG 400V 24A 9 Position | Phoenix Contact 1931194 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1931194 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Screw 5mm 12AWG 400V 24A 9 Position | Phoenix Contact 1931194
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Pins | 9 |
| Current Rating | 16 A |
| Height | 18.5 mm |
| Length | 9.5 mm |
| Width | 45 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1931194
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the current rating of this product?
What is the color of this product?
What are the dimensions of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.