Connectors > Phoenix-Contact-1930519
Phoenix Contact 1930519
| Part Number: | Phoenix Contact 1930519 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1930519 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Header 3.5mm 20AWG 250V 3A 6 Position | Phoenix Contact 1930519 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1930519 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Header 3.5mm 20AWG 250V 3A 6 Position | Phoenix Contact 1930519
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Weight | 1.219993 g |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1930519
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and material of the housing?
What is the contact plating and termination type?
Are there any alternative products similar to Phoenix Contact 1930519?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.