Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1928851
Phoenix Contact 1928851
| Part Number: | Phoenix Contact 1928851 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1928851 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Push-In 3.5mm 20AWG 250V 4A 11 Position Combicon Compact Series | Phoenix Contact 1928851 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1928851 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Push-In 3.5mm 20AWG 250V 4A 11 Position Combicon Compact Series | Phoenix Contact 1928851
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | PBT |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 4.989998 g |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 2 mm |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Width | 9.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1928851
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the housing?
What is the maximum wire gauge supported by this terminal?
What is the voltage rating of this terminal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
