Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1927878
Phoenix Contact 1927878
| Part Number: | Phoenix Contact 1927878 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1927878 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 5.08mm pitch T hru Hole Invert Hdr |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1927878 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 5.08mm pitch T hru Hole Invert Hdr
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 165.000008 g |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1927878
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the dimensions and weight of the product?
What are the distributor options for purchasing the product?
Are there any alternative products available from other brands?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.