Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924457
Phoenix Contact 1924457
| Part Number: | Phoenix Contact 1924457 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924457 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Header 5mm 12AWG 320V 16A 6 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1924457 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924457 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Header 5mm 12AWG 320V 16A 6 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1924457
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 3.099992 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Length | 8.6 mm |
| Pitch | 5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1924457
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the physical specifications of the product?
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.