Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924321
Phoenix Contact 1924321
| Part Number: | Phoenix Contact 1924321 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924321 |
| Qty Available: | |
| Description: | Strip Terminal Block, 16A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924321 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Strip Terminal Block, 16A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.449993 g |
| Ambient Temperature Range High | 100 °C |
| Connector Type | Plug |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Max Current Rating | 16 A |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 8.6 mm |
| Height | 12.15 mm |
| Length | 22.32 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 22.32 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1924321
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the Phoenix Contact 1924321?
What is the current rating of the Phoenix Contact 1924321?
What is the voltage rating of the Phoenix Contact 1924321?
What is the pitch of the Phoenix Contact 1924321?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
