Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924253
Phoenix Contact 1924253
| Part Number: | Phoenix Contact 1924253 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924253 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Header 5mm 12AWG 320V 16A 8 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1924253 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924253 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Header 5mm 12AWG 320V 16A 8 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1924253
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.719995 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Orientation | Vertical |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1924253
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet for the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
