Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924224
Phoenix Contact 1924224
| Part Number: | Phoenix Contact 1924224 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924224 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Header 5mm 12AWG 320V 16A 5 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1924224 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1924224 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Header 5mm 12AWG 320V 16A 5 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1924224
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.78001 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Orientation | Vertical |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1924224
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of this product?
What is the voltage rating of this product?
What is the pitch of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
