Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1923979
Phoenix Contact 1923979
| Part Number: | Phoenix Contact 1923979 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1923979 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Header 5mm 12AWG 320V 16A 2 Position COMBICON MSTB Series | Phoenix Contact 1923979 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1923979 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Header 5mm 12AWG 320V 16A 2 Position COMBICON MSTB Series | Phoenix Contact 1923979
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.92 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1923979
Alternate Descriptions
FAQ’s
Where can I find the datasheet for the product?
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
