Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1923937
Phoenix Contact 1923937
| Part Number: | Phoenix Contact 1923937 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1923937 |
| Qty Available: | |
| Description: | COMBICON HC headers, 5.08 mm pitch, color: green, no. of positions 9, dimension a 40.64 mm |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1923937 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
COMBICON HC headers, 5.08 mm pitch, color: green, no. of positions 9, dimension a 40.64 mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 3.109999 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1923937
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the pitch of the COMBICON HC headers?
What is the color of the COMBICON HC headers?
How many positions does the COMBICON HC headers have?
What is the dimension "a" of the COMBICON HC headers?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.