Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1921832
Phoenix Contact 1921832
| Part Number: | Phoenix Contact 1921832 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1921832 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block, Plug, Female Sockets, 12 positions, 0.200" pitch, 12-30 AWG | Phoenix Contact 1921832 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1921832 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block, Plug, Female Sockets, 12 positions, 0.200" pitch, 12-30 AWG | Phoenix Contact 1921832
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 28.349523 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1921832
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the current rating of this terminal block?
What is the voltage rating of this terminal block?
What is the wire gauge range supported by this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.