Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1921706
Phoenix Contact 1921706
| Part Number: | Phoenix Contact 1921706 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1921706 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 5mm pitch Plug 20-18 AWG IDC |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1921706 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 5mm pitch Plug 20-18 AWG IDC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 9.749996 g |
| Connector Type | IDC, IDT, Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | IDC |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 25.9 mm |
| Length | 15 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 28.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1921706
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.