Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1916423
Phoenix Contact 1916423
| Part Number: | Phoenix Contact 1916423 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1916423 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 20 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1916423 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 20 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 4.639995 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Positions Per Level | 20 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1916423
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the housing color and contact plating of the terminal block?
Is the terminal block available in bulk packaging?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
