Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1915754
Phoenix Contact 1915754
| Part Number: | Phoenix Contact 1915754 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1915754 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB 3.5mm 16AWG 200V 8A 12 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1915754 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1915754 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB 3.5mm 16AWG 200V 8A 12 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1915754
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 7.639998 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Termination | IDC |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 200 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1915754
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.