Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1915657
Phoenix Contact 1915657
| Part Number: | Phoenix Contact 1915657 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1915657 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB 3.5mm 16AWG 200V 8A 2 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1915657 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1915657 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB 3.5mm 16AWG 200V 8A 2 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1915657
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 1.489994 g |
| Connector Type | Plug |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Rows | 1 |
| Voltage Rating | 200 V |
| Height | 8.4 mm |
| Length | 7 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 22.9 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1915657
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the connector?
What is the current rating and voltage rating of the connector?
What are the dimensions of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
