Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1914056
Phoenix Contact 1914056
| Part Number: | Phoenix Contact 1914056 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1914056 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 14 Pos 3.5mm pitch P lug 26-20AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1914056 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 14 Pos 3.5mm pitch P lug 26-20AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | PBT |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 4.730005 g |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1914056
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current and voltage rating of the terminal block?
What is the housing material and color of the terminal block?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.