Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913730
Phoenix Contact 1913730
| Part Number: | Phoenix Contact 1913730 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913730 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Header 10.16mm 8AWG 1000V 76A 4 Position COMBICON PC Series | Phoenix Contact 1913730 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913730 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Header 10.16mm 8AWG 1000V 76A 4 Position COMBICON PC Series | Phoenix Contact 1913730
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 19.940006 g |
| Current | 66 A |
| Current Rating | 76 A |
| Max Current Rating | 5 A |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 32 mm |
| Length | 58.4 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1913730
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet for this product?
Are there any similar products available from Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
