Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913701
Phoenix Contact 1913701
| Part Number: | Phoenix Contact 1913701 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913701 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Printplaat-basiselementen PC 6-16/ 8-G-10, 16 - 1913701 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913701 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Printplaat-basiselementen PC 6-16/ 8-G-10, 16 - 1913701
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 29.28999 g |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 76 A |
| Max Current Rating | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 32 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1913701
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
Are there any alternative products or similar options available?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.