Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913659
Phoenix Contact 1913659
| Part Number: | Phoenix Contact 1913659 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913659 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Printplaat-basiselementen PC 6-16/ 3-G-10, 16 - 1913659 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913659 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Printplaat-basiselementen PC 6-16/ 3-G-10, 16 - 1913659
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 11.310014 g |
| Current | 66 A |
| Current Rating | 76 A |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 32 mm |
| Length | 33.52 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1913659
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.