Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913633
Phoenix Contact 1913633
| Part Number: | Phoenix Contact 1913633 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913633 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 10.16mm pitch Plug 18-8 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913633 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 10.16mm pitch Plug 18-8 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 68.889993 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 50 A |
| Current Rating | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Pitch | 10.16 mm |
| Wire Gauge (Max) | 8 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1913633
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum current and voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
What is the weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.