Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913167
Phoenix Contact 1913167
| Part Number: | Phoenix Contact 1913167 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913167 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 16A 12 Position | Phoenix Contact 1913167 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913167 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 16A 12 Position | Phoenix Contact 1913167
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 28.349523 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 26 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 12.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1913167
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of this product?
What is the voltage rating of this product?
What is the color of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
