Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913112
Phoenix Contact 1913112
| Part Number: | Phoenix Contact 1913112 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913112 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 16A 7 Position | Phoenix Contact 1913112 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913112 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 16A 7 Position | Phoenix Contact 1913112
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 16.419987 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 26 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 12.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1913112
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative products available?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
