Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913060
Phoenix Contact 1913060
| Part Number: | Phoenix Contact 1913060 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913060 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 16A 2 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1913060 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1913060 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 16A 2 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1913060
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 5.190004 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 26 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 12.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1913060
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.