Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912595
Phoenix Contact 1912595
| Part Number: | Phoenix Contact 1912595 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912595 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5mm pitch Plu g 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912595 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5mm pitch Plu g 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 30.859987 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 4.4 mm |
| Height | 26 mm |
| Length | 5 mm |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Width | 12.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1912595
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch of the terminal blocks?
What is the maximum wire gauge that can be used with these terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.