Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912508
Phoenix Contact 1912508
| Part Number: | Phoenix Contact 1912508 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912508 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912508 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 24.740005 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1912508
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description for Phoenix Contact 1912508?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum wire gauge that can be used with this terminal block?
What is the current rating for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
