Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912249
Phoenix Contact 1912249
| Part Number: | Phoenix Contact 1912249 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912249 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 8 POS 5.08mm Screw RA Panel Mount 16A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1912249 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 8 POS 5.08mm Screw RA Panel Mount 16A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 14.530009 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 16 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 18.2 mm |
| Height | 15 mm |
| Length | 50.04 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 18.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1912249
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum supply voltage and current rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.