Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911936
Phoenix Contact 1911936
| Part Number: | Phoenix Contact 1911936 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911936 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5mm 12AWG 320V 16A 10 Position COMBICON MSTB Series | Phoenix Contact 1911936 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911936 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5mm 12AWG 320V 16A 10 Position COMBICON MSTB Series | Phoenix Contact 1911936
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 16.640008 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 18.2 mm |
| Length | 15 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 50 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1911936
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the product?
What is the current rating of the connector?
What is the maximum wire gauge that can be used with this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.