Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911208
Phoenix Contact 1911208
| Part Number: | Phoenix Contact 1911208 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911208 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB Header; 6 Position; 8A; 160V; EMCV 1 5/ 6-GF-3 5 | Phoenix Contact 1911208 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911208 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB Header; 6 Position; 8A; 160V; EMCV 1 5/ 6-GF-3 5 | Phoenix Contact 1911208
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | PBT |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.439987 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Press-Fit |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Length | 7.25 mm |
| Pitch | 3.5052 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1911208
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the connector?
What are the technical specifications of the connector?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.