Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911075
Phoenix Contact 1911075
| Part Number: | Phoenix Contact 1911075 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911075 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB Header; 8 Position; 8A; 160V; EMCV 1 5/ 8-G-3 5 | Phoenix Contact 1911075 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1911075 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB Header; 8 Position; 8A; 160V; EMCV 1 5/ 8-G-3 5 | Phoenix Contact 1911075
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.900013 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Press-Fit |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 7.25 mm |
| Height | 12.6 mm |
| Length | 27.3 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 29.4 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1911075
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1911075?
What is the color of the connector?
What is the contact material and contact plating of the connector?
What is the mounting type of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.