Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910791
Phoenix Contact 1910791
| Part Number: | Phoenix Contact 1910791 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910791 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Push-In 5mm 12AWG 320V 12A 14 Position | Phoenix Contact 1910791 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910791 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Push-In 5mm 12AWG 320V 12A 14 Position | Phoenix Contact 1910791
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 14 |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 630 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1910791
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the maximum current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.