Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910775
Phoenix Contact 1910775
| Part Number: | Phoenix Contact 1910775 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910775 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block M 12 POS 5mm ST Cable Mount 12A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910775 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block M 12 POS 5mm ST Cable Mount 12A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 453.59237 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1910775
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum voltage and current rating of the terminal block?
What is the wire gauge range that can be used with the terminal block?
What is the color and material of the housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.