Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910607
Phoenix Contact 1910607
| Part Number: | Phoenix Contact 1910607 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910607 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5mm pitch Plu g 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1910607 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5mm pitch Plu g 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 17.539992 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 7 mm |
| Height | 25.6 mm |
| Length | 7 mm |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Width | 60.02 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1910607
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the dimensions of the product?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
