Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909883
Phoenix Contact 1909883
| Part Number: | Phoenix Contact 1909883 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5mm pitch Plug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5mm pitch Plug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 4.209989 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1909883
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the pitch size of the terminal blocks?
What is the maximum and minimum wire gauge supported by the terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.